1985, İstanbul doğumlu Artemis Günebakanlı, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi (Radyo, Sinema-TV Modülü) mezunu.

Reji asistanlığı, set fotoğrafçılığı, fotoğraf asistanlığı ve editörlük yaptı. Çeşitli yayınevleri için makale ve kitap çevirileri bulunuyor.

Fotoğrafları çeşitli online ve basılı gazete ve dergilerde yayımlandı. Konser fotoğrafçılığı üzerine yoğunlaşan Artemis, halen serbest fotoğrafçı olarak çalışıyor.

Radyo Eksen'de yayınlanan "Manyetik Bant" adlı radyo programını (Cumartesi, 23.00) hazırlayıp sunuyor, aynı adlı blogunda müzik ve şehir üzerine yazıyor. BirGün Cumartesi için albüm eleştirileri kaleme alıyor. Manyetik Bant blogu 2011 Turkcell Blog Ödülleri'nde Kültür ve Sanat Kategorisinde en iyi blog seçildi.

2012'de oluşturduğu "Mükü" markası altında kadın giysileri tasarlıyor.

-

Artemis Günebakanlı was born in 1985 in Istanbul. Graduated from Galatasaray University Faculty Of Communications (Radio, Cinema-TV department) in 2009.

She has worked as assistant director, set photographer, assistant photographer and editor. Translated several books and articles for various publishing houses in Turkey.

Her work in photography has been featured in magazines and newspapers (online and in print). She currently focuses on event photography and works freelance.

Artemis prepares and presents the music program, "Manyetik Bant" for Radio Eksen (previously on Açık Radyo) and writes on music and the city she lives in on her blog with the same name. Her blog "Manyetik Bant" was named first in 2011 Blog Awards, in Culture and Arts Category. Artemis writes album reviews for BirGün Cumartesi.

She designs women's clothes under her brand "Mükü".


agunebakanli@gmail.com